Home Hardware Raspberry pi – úvod do nastavení 1. díl

raspi

Na počítač Raspberry Pi jsem čekal dlouhou dobu, ale konečně se můžu pochlubit a něco málo o něm napsat. Uživatele oslovil především kombinací svých schopností a neuvěřitelně nízkou cenou.

Začátkem nového roku jsem na internetu četl článek o jakémsi miniaturním počítači s názvem Raspberry Pi, co zvládne základní věci, jako prohlížení internetu, fotek atd. U popisu zařízení mě zarazilo, že zvládne přehrávat full HD filmy. Pak jsem narazil na oficiální stránku a řekl jsem si, že prostě tohle musím mít.

Pro ty z vás, kteří neví, o co jde: jedná se o „mini“ počítač s názvem Raspberry Pi. Je původem z Velké Británie, ale jako téměř vše je vyrobený v Číně. Měl by se vyrábět ve dvou variantách „A“ a „B“ o velikosti platební karty.

Technické parametry

Model A:

CPU: 700 MHz procesor ARM11 Broadcom BCM2835
Paměť: 256 MB SDRAM
USB 2.0 porty:1×
Video výstupy: Kompozitní a HDMI
Audio výstupy: 3,5 mm konektor, HDMI
Slot pro karty: SD/MMC/SDIO
Napájecí zdroj: 5 V přes Micro USB, nebo GPIO
Spotřeba: 2,5 Watt
Předpokládaná cena: 25 USD (500 Kč)

Model B:

CPU: 700 MHz procesor ARM11 Broadcom BCM2835
Pamět: 256 MB 512 MB SDRAM
USB 2.0 porty: 2× (přes integrovaný USB hub)
Síťové rozhraní: 10/100 Ethernet
Video výstupy: Kompozitní a HDMI
Audio výstupy: 3,5 mm konektor, HDMI
Slot pro karty: SD/MMC/SDIO
Napájecí zdroj: 5 V přes Micro USB, nebo GPIO
Spotřeba: 3,5 Watt
Předpokládaná cena: 35 USD (700 Kč)

K čemu se to hodí

Podle parametrů si mnoho z vás řekne, že v dnešní době nejde o žádný zázrak, ale za cenu cca 1000 Kč máte zařízení, se kterým se dá dělat spousta zajímavých věcí.

Raspberry pi

Před tím, než mi přišlo Raspberry Pi, jsem si na internetu přečetl o XBMC, což je vlastně takové domácí multimediální centrum. Tedy vlastně počítač (většinou s poměrně velkým diskem), který je napojený k televizi a je možné skrze něj pouštět filmy, hudbu, poslouchat rádio prohlížet své fotky a případně doplňkové online služby. Standardně se takové zařízení nechá koupit v obchodě pod označením „Multimediální centrum“ , nebo pod zkratkou „HTPC“ (Home Theater Personal Computer).

Na stránkách OpenELEC.tv je krásný návod, jak do Raspberry Pi dostat XBMC. Systém je uložený na SD kartě a z ní také bootuje. Start trvá kolem jedné minuty a pak už klasicky naběhne do hlavní nabídky XBMC.

Jak jsem výše zmínil, je možné Raspberry Pi používat také jako počítač na jednoduché věci, jako prohlížení stránek, fotek atd. Na oficiálních stránkách je k dispozici několik linuxových distribucí připravených přímo pro Raspberry Pi. Nabídka obsahuje Debian, Arch Linux ARM a QtonPi. Pro začátečníky (jako jsem já) bych určitě doporučil Debian. Linux se nahraje stejným způsobem do Raspberry Pi jako XBMC a také bootuje z SD karty.

Podobné články

Leave a Reply

Galerie